Όντας καλύτερο σε όλη τη διάρκεια του match, το Περιστέρι επικράτησε δίκαια (και) του Ολυμπιακού με 81-76. Το Debut.gr «βρέθηκε» στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και σάς «μεταφέρει» τις λεπτομέρειες και το κλίμα του αγώνα που βρήκε τους «πρίγκιπες των δυτικών προαστίων» να φτάνουν τις 15 νίκες, παραμένοντας στην πρώτη 5άδα της βαθμολογίας, και τους "ερυθρόλευκους" να προβληματίζουν ακόμη περισσότερο, συνεχίζοντας τις κακές εμφανίσεις.

Περιστέρι και Ολυμπιακός τέθηκαν αντιμέτωποι στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της φετινής Basket League. Σε ένα καλό ποιοτικά παιχνίδι, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν κυρίαρχη καθ΄όλη τη διάρκεια του match, δεν απώλεσε σχεδόν ποτέ το υπέρ της προβάδισμα και, παρά την πίεση που δέχθηκε στο τέλος, κατόρθωσε να νικήσει εκείνη του David Blatt με 81-76. Το τέλος του αγώνα βρήκε το Περιστέρι (15-8) να κατακτά μία σπουδαία νίκη, ευρισκόμενο στην 5η θέση (και ισόβαθμο με Προμηθέα και Π.Α.Ο.Κ.), και τον Ολυμπιακό (19-3) να δίνει συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα και την πολύ κακή σεζόν που διανύει, παραμένοντας οριακά εντός 8άδας. Κορυφαίοι για τους Περιστεριώτες οι Βασιλόπουλος, Bentil και Γιάννης Αγραβάνης, ενώ για τους “ερυθρόλευκους” προσπάθησαν, δίχως αποτέλεσμα, οι Πρίντεζης, Weber και Vezenkov.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν “φουριόζοι” και, με μπροστάρηδες τους Callahan και Βασιλόπουλο, προηγήθηκαν με 9-3 στο 2΄ και 15-7 στο 3′. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις, αρχικά, από τον Πρίντεζη και, αργότερα, από τον Milutinov, ο οποίος, με goal-foul στο 5′, μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους (16-14). O Williams-Goss ισοφάρισε σε 16-16 για τους “ερυθρόλευκους” προτού οι Moore και Daniel ξαναδώσουν το προβάδισμα (20-16) στους Περιστεριώτες. Οι δύο ομάδες παρέμειναν συνδεδεμένες με το καλάθι και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το score στο 22-19 υπέρ του Περιστερίου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (22-24) με καλάθια των LeDay και Toupane. Ωστόσο, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κρατούσε τα ηνία του match, έχοντας μία διαφορά της τάξεως των 4-5 πόντων (30-26, 32-28, 37-32, 39-34). O LeDay, με goal-foul, “ροκάνισε” τη διαφορά στο -4 (43-39)  για την ομάδα του David Blatt, αλλά ο Βασιλόπουλος, με δίποντο, έκανε το 45-39. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι δύο αντίπαλοι ήταν άστοχοι και, έτσι, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τους “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” μπροστά με 45-39.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το τρίτο δεκαλέπτο άρχισε με τρίποντα του Βασιλόπουλου για το Περιστέρι (48-39) και του Williams-Goss για τον Ολυμπιακό (48-42). Οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν με τον Weber στους 5 πόντους (50-45) και στους 3 (52-50) με τρίποντο του Vezenkov στα 25′. Οι Περιστεριώτες δεν πτοήθηκαν, πάντως, και, με καλάθια των Σκορδίλη και Bentil, διεύρυναν τη διαφορά στο +7 (57-50) στα 26’30΄΄. Παρά τις προσπάθειες του Πρίντεζη από πλευράς φιλοξενούμενων, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και, με δίποντο του Gray στα 11΄΄, “έκλεισαν” το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 63-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεση, ανέβασε την απόδοσή του και μείωσε στο -3 (64-61) στα 32′, αλλά, αμέσως μετά, ο (Γιάννης) Αγραβάνης ευστόχησε σε τρίποντο για το Περιστέρι (67-61). Ο Toupane “ξαναάγχωσε” τους παίκτες του Πεδουλάκη, μειώνοντας με τρίποντο στους 2 πόντους (69-67), όμως, στη συνέχεια, η ομάδα του Blatt υπέπεσε σε μαζεμένα λάθη στην επίθεση. Το Περιστέρι το εκμεταλλεύτηκε, παίρνοντας ξανά πενταψήφια διαφορά (74-69 στα 36′). Οι “ερυθρόλευκοι” ξαναμείωσαν σε 74-72, όμως οι Weber και Πρίντεζης αστόχησαν σε κρίσιμα τρίποντα. Τρεις εύστοχες βολές του Bentil “έγειραν την πλάστιγγα” καθοριστικά υπέρ του Περιστερίου, το οποίο, παρά την πίεση του Ολυμπιακού στα τελευταία δευτερόλεπτα, παρέμεινε ψύχραιμο και, τελικά, επικράτησε με 81-76, παίρνοντας μία (ακόμη) μεγάλη νίκη και παραμένοντας σε “τροχιά” 5άδας.

ΣΚΟΡ ΔΕΚΑΛΕΠΤΩΝ: 22-19, 45-39, 63-56, 81-76

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης):  Μουράτος 2, Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 11, Gray 9, Callahan 9, Φιλιππάκος, Αγραβάνης 10, Bentil 15, Καράμπελας, Moore 9

Ολυμπιακός (Blatt):  Πρίντεζης 17, Milutinov 5, Παπανικολάου 5, Williams-Goss 12, Weber 13, Vezenkov 10, Μπόγρης, Μάντζαρης 1, Toupane 6, LeDay 7