Όντας καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε του Περιστερίου με 79-86, υποχρεώνοντάς το στην πρώτη του εντός έδρας ήττα φέτος. Το Debut.gr «βρέθηκε» στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και σάς «μεταφέρει» τις λεπτομέρειες και το κλίμα του αγώνα που βρήκε τους «πρίγκιπες των δυτικών προαστίων» να χάνουν για τρίτο σερί match και τους Πατρινούς να πετυχαίνουν μία πολύ μεγάλη νίκη, περιπλέκοντας τη "μάχη" της 4άδας.

Περιστέρι και Προμηθέας Πάτρας τέθηκαν αντιμέτωποι στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League με “φόντο” το πλασάρισμα στην πρώτη 4άδα. Η ομάδα του Κώστα Γιατρά ήταν καλύτερη και είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και, παρά το comeback των παικτών του Πεδουλάκη στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να επικρατήσει, κατακτώντας μία πολύ σημαντική, για τη συνέχεια, νίκη. Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε το Περιστέρι να γνωρίζει την πρώτη του εντός έδρας ήττα και τρίτη συνεχόμενη, υποχωρώντας στην 5η θέση (10-5), και τον Προμηθέα να πετυχαίνει τη 10η φετινή του νίκη, ευρισκόμενος, πλέον, στην 6η θέση της βαθμολογίας (10-5). Πλέον, η “μάχη” για τις θέσεις 3-4 “φουντώνει” για τα καλά, καθώς τέσσερις ομάδες (ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Περιστέρι, Προμηθέας) ισοβαθμούν έχοντας ρεκόρ 10-5.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά προηγούμενοι με τετραψήφια διαφορά (0-4 στο 1’30΄΄ και 3-7 στο 3′), ενώ οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να σκοράρουν έχοντας μόλις 3 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά. Ένα δίποντο του Gray “έδωσε ανάσα” στην ομάδα του Πεδουλάκη, όμως ο Meier “απάντησε” με τρίποντο (5-10). Οι Πατρινοί έφτασαν τρεις φορές στο +6 (6-12, 9-15 και 12-18) και στο +7 (14-21) στο 8′. Το Περιστέρι, όμως, βελτίωσε την απόδοσή του και, με καλάθια των Daniel και Αγραβάνη, μείωσε στους 2 (19-21). Το δεκάλεπτο τελείωσε με εκατέρωθεν καλάθια από Κατσίβελη και Μουράτο και τον Προμηθέα μπροστά με 23-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με εκείνη του Γιατρά να διατηρεί ένα προβάδισμα της τάξεως των 6-7 πόντων (25-31 και 28-35 στα 14′) έχοντας “όπλο” τη σκληρή άμυνα. Οι παίκτες του Περιστερίου ήταν αγχωμένοι και άστοχοι στην επίθεση, γεγονός που το εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας στο έπακρο. Ένα κάρφωμα του Ellis μετά από baseball-assist του Κατσίβελη “άνοιξε την ψαλίδα” στους 9 πόντους (28-37) στα 15′, ενώ 50΄΄ πριν τη λήξη ο Hall “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +12 (34-46). Με αυτό το score οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το τρίτο δεκαλέπτο άρχισε με κάρφωμα του Parks για τους Πατρινούς. Ωστόσο, οι Περιστεριώτες μπήκαν σαφώς πιο αποφασισμένοι, βελτίωσαν σημαντικά την άμυνα τους και, με μπροστάρη το νεαρό Ζώη Καράμπελα (7 σερί πόντοι – 2 κλεψίματα – 2 assists), μείωσαν το score στο -4 (47-51) στα 24’30΄΄. Ο Gray με τρίποντο έκανε το match ξανά derby (50-53) προτού ο Lipovy, με δύο σερί τρίποντα, διαμορφώσει το 54-62 για τον Προμηθέα (27’30΄΄). Ο Gray ξαναευστόχησε σε τρίποντο για το Περιστέρι (57-62) και ο ίδιος, με ένα ακόμη τρίποντο, «έκλεισε» το δεκάλεπτο στο -1 (62-63) για τους “πρίγκιπες της δυτικής όχθης”.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, oι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με δύο βολές του Callahan (64-63), όμως οι φιλοξενούμενοι, με καλάθια των Lipovy και Brown, ανέκτησαν το προβάδισμα (64-68) και το διεύρυναν στους 7 πόντους (68-75) στα 35′. Στη συνέχεια, επικράτησαν νεύρα στους δύο πάγκους και αλλεπάλληλες διακοπές λόγω των instant-replays και του τραυματισμού του Καράμπελα. Όλα αυτά δεν πτόησαν τους Πατρινούς, οι οποίοι προηγήθηκαν με 10 πόντους (74-84) 1′ και 14΄΄ πριν τη λήξη. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της ομάδας του Πεδουλάκη, η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Προμηθέας επικράτησε με 79-86, παίρνοντας ένα μεγάλο διπλό και “σπάζοντας” το εντός έδρας αήττητο του Περιστερίου.

ΣΚΟΡ ΔΕΚΑΛΕΠΤΩΝ: 23-26, 34-46, 62-63, 79-86

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης):  Βασιλόπουλος 1, Gray 31, Αγραβάνης 4, Daniel 8, Καράμπελας 9, Μουράτος 4, Σκορδίλης 3, Bentil 10, Sirko 2, Callahan 7

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς):  Σαλούστος 2, Γκίκας 8, Meier 9, Ellis 5, Brown 12, Κασελάκης 7, Κατσίβελης 5, Τσαϊρέλης 2, Lipovy 16, Hall 5, Parks 15