Το debut.gr βρέθηκε στη Πάτρα και αναλύει την αγχωτική νίκη του Ολυμπιακού με σκορ 77-80. Ο Προμηθέας Πάτρας έβαλε δύσκολα στους ερυθρόλευκους.

Ο Προμηθέας Πάτρας ξεκίνησε με τους Κατσίβελη, Lypovyy, Brown, Meier και Ellis. Από την άλλη ο Ολυμπιακός του David Blatt παρατάχθηκε με τους Goss, Strelnieks, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Μπόγρη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με καλάθια των Παπανικολάου και Μπόγρη προηγήθηκαν με 0-4. Ο Brown απάντησε με τρίποντο για τους γηπεδούχους, για να ακολουθήσουν το τρίποντο του Κατσίβελη, το κάρφωμα του Ellis και το καλάθι του Brown που έβαλαν τον Προμηθέα μπροστά με 10-4. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί αφού και με τρίποντο του Lypovyy έστειλαν την διαφορά στο +9 (13-4). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, πίεσε αρκετά στην άμυνα και με τρίποντο του Σπανούλη μείωσε σε 15-11. Ο Προμηθέας έδειξε σφυγμό σε εκείνο το διάστημα και με τους Ellis-Τσαϊρέλη μπροστάρηδες κράτησε τη διαφορά στο ύψος των έξι πόντων (23-17).

Με την ίδια ταχύτητα συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στη δεύτερη περίοδο και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Τσαϊρέλη σε συνδυασμό και με το καλάθι του Κασελάκη έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και πιο συγκεκριμένα στο +12 (29-17). Ο David Blatt κάλεσε εσπευσμένα time out και αυτό ήταν κάτι που αφύπνισε τους παίκτες του Ολυμπιακού. Παίζοντας εκ νέου καλή άμυνα και με όπλο τους τον αιφνιδιασμό σημείωσαν ένα γρήγορο σερί 0-13 και πέρασαν μπροστά με 29-30. Ο Κασελάκης με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τον Προμηθέα (32-30) αλλά το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με σκορ 35-41.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός συντηρούσε μία διαφορά έξι πόντων και με τρίποντο του Παπανικολάου έφτασε στο +9 (37-46). Ο Προμηθέας Πάτρας βρήκε τις δυνάμεις και με το γκολ-φάουλ του Ellis μείωσε στους τρεις πόντους (45-48) αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις. Τρέχοντας ένα σερί 0-7 έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 υπέρ τους (45-55). Το μόνο που κατάφερε ο Προμηθέας ήταν να ρίξει την διαφορά στους πέντε πόντους (52-57).

Η τέταρτη περίοδος τα είχε όλα. Αρχικά, οι ερυθρόλευκοι μπήκαν για να «καθαρίσουν» το ματς και έδειχναν να τα καταφέρνουν αφού με το τρίποντο του Σπανούλη και το καλάθι του Goss η διαφορά πήγε στο +12 (59-71) μία διαφορά που συντηρούσε για το μεγαλύτερο μέρος της τέταρτης περιόδου (63-75). Κάπου εκεί ο Προμηθέας χάρις το press που χρησιμοποίησε πήγε να φέρει «τούμπα» το ματς. Με συνεχόμενα κλεψίματα και καλάθια στην επίθεση έφερε τη διαφορά στο -3 (77-80) και με 9.6 στο ρολόι πλέον όλα «παίζονταν». Ο Παπανικολάου έκανε λάθος επαναφορά και με 3.6 να απομένουν ο Προμηθέας μπορούσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Το μακρινό τρίποντο του Meier όμως ήταν εκτός στόχου και στο τέλος ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία αγχωτική νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 35-41, 52-57, 77-80.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μέιερ, Λίποβι 11 (3/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Έλις 17 (8/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπράουν 7 (1), Σαλούστρος, Κασελάκης 20 (2), Τσαϊρέλης 10  Γερομιχαλός, Χολ 2,  Παρκς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 2, Μπόγρης 14 (7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 17 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Γουίλιαμς-Γκος 8 (4 ασίστ, 3 λάθη), Σπανούλης 16 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ) Μάντζαρης,  Τουπάν  5 (1), ΛεΝτέι 17 (7 ριμπάουντ).