Το μέτριο Περιστέρι "έπαιξε με τη φωτιά" στο τέλος, αλλά, τελικά, επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 73-70 και "έκλεισε" το 2018 ιδανικά. Το Debut.gr «βρέθηκε» στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και σάς «μεταφέρει» τις λεπτομέρειες και το κλίμα του αγώνα που βρήκε τους «πρίγκιπες των δυτικών προαστίων» νικητές, αήττητους εντός έδρας και εδραιωμένους στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Περιστέρι και Κολοσσός Ρόδου τέθηκαν αντιμέτωποι στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League. Σε ένα μέτριο ποιοτικά match, όπου κυριάρχησαν εκατέρωθεν λάθη και αστοχίες, η ομάδα του Πεδουλάκη δεν έπιασε τα γνωστά υψηλά standards απόδοσης, αλλά κατάφερε να νικήσει, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Ροδιτών. Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε το Περιστέρι να επικρατεί με 73-70, κάνοντας το 9-2 στο πρωτάθλημα (και παραμένοντας αήττητο στην έδρα του με 6/6) και τον Κολοσσό να γνωρίζει την 8η εφετινή του ήττα, παραμένοντας στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με επιθετικές αστοχίες, όμως το Περιστέρι βρήκε ρυθμό από το 4′ κι ύστερα παίρνοντας επταψήφια διαφορά (11-4). Ο Κολοσσός έκανε αρκετά λάθη στην επίθεση και οι γηπεδούχοι, με δύο σερί τρίποντα του Βασιλόπουλου, προηγήθηκαν με 17-6 στο 7′. To τέλος του δεκαλέπτου βρήκε το Περιστέρι μπροστά με 23-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη βελτίωσε την απόδοσή της και μείωσε σε 25-20 στα 13’30΄΄ χάρη στα καλάθια των Μαυροειδή και Carter. Μέχρι το 15′ οι Περιστεριώτες είχαν σκοράρει μόλις 2 πόντους, αλλά, στη συνέχεια, πήραν προβάδισμα 11 πόντων (33-22). Οι δύο ομάδες παρέμειναν “συνδεδεμένες” με το αντίπαλο καλάθι και πήγαν στα αποδυτήρια με το score στο 38-26 υπέρ των «πριγκίπων της δυτικής όχθης».

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το τρίτο δεκαλέπτο άρχισε με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά (40-32 και 44-36), ενώ η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, αν και είχε σε πολύ κακή μέρα τον Harrow, διατηρούσε μια διαφορά της τάξεως των 10-12 πόντων. Ο Κολοσσός μείωσε ξανά στο -8 (48-41 στο 27’30΄΄) με τρίποντο του Carter και το Περιστέρι αύξησε εκ νέου τη διαφορά με δίποντα των Gray και Σκορδίλη (55-43 στα 24΄΄ πριν τη λήξη). Με τρίποντο του Diggs στα 2΄΄, οι Ροδίτες «έκλεισαν» το δεκάλεπτο στο -9 (55-46).

Στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου, το Περιστέρι έπαιξε καλύτερη άμυνα και “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +17 (66-49) με τρίποντο του Callahan. Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι “χαλάρωσαν” πάλι και οι φιλοξενούμενοι “έτρεξαν” ένα σερί 0-9, μειώνοντας σε 66-58 στα 35’20΄΄. Μάλιστα, οι παίκτες του Φλεβαράκη κόντεψαν να “γυρίσουν τούμπα” τον αγώνα, φτάνοντας στο -4 (70-66)  1’20΄΄ πριν τη λήξη και στο -2 (70-68) στα 30,4΄΄. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα του παιχνιδιού, το Περιστέρι ήταν εύστοχο στις μισές από τις βολές που κέρδισε (3/6), ο Κολοσσός αστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα και το match έληξε με τους “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” να παίρνουν τη νίκη με 73-70, “κλείνοντας” ιδανικά τη χρονιά (με ήττες μόνο από τους δύο “μεγάλους” του πρωταθλήματος).

ΣΚΟΡ ΔΕΚΑΛΕΠΤΩΝ: 23-11, 38-26, 55-46, 73-70

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης):  Βασιλόπουλος 23, Harrow 3, Gray 15, Sirko 4, Daniel 9, Μουράτος, Σκορδίλης 8, Φιλιππάκος 2, Αγραβάνης, Bentil 2, Callahan 7.

Κολοσσός H Hotels (Φλεβαράκης):  Γεωργάκης, Diggs 7, Browning 4, Gibbs 14, Pinkston 13, Μαυροειδής 24, Γεωργαλλής, Čupković 2, Δημάκος 1, Carter 5.