Μετά από ένα πολύ ανταγωνιστικό και αγωνιώδες παιχνίδι, το Περιστέρι νίκησε τον Πανιώνιο με 74-71, σημείωσε την 8η φετινή νίκη του και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας (μαζί με τον Ολυμπιακό). Το Debut.gr «βρέθηκε» στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και σάς «μεταφέρει» τις λεπτομέρειες και το κλίμα του αγώνα που βρήκε τους «πρίγκιπες των δυτικών προαστίων» νικητές και αήττητους εντός έδρας.

Περιστέρι και Πανιώνιος τέθηκαν αντιμέτωποι στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, χωρίς τον καλύτερό της παίκτη Ryan Harrow, ζορίστηκε πολύ και βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Παρ΄όλ΄αυτά, κατάφερε με ανατροπή να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Πανιωνίου και επανήλθε στις νίκες μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό. Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε το Περιστέρι να κερδίζει με 74-71 κάνοντας το 8-1 στο πρωτάθλημα (και παραμένοντας αήττητο στην έδρα του με 5/5) και τον Πανιώνιο να γνωρίζει την 6η εφετινή του ήττα μένοντας στη 9η θέση της βαθμολογίας.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι, αν και ξεκίνησε κάπως νευρικά, προηγήθηκε 7-4 με καλάθια των Daniel και Gray. Ωστόσο, ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα 6 πόντων (7-13) στο 5′ χάρη στα τρίποντα των Berry και Harris. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι “ανέβασαν” την απόδοσή τους και, με μπροστάρη το νεοφερμένο Callahan, ανέκτησαν το προβάδισμα (17-16). To τέλος του δεκαλέπτου βρήκε το Περιστέρι μπροστά με 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έπαιξε καλή άμυνα και, έχοντας κορυφαίο τον Gray, πήρε προβάδισμα 5 πόντων (29-24). Οι “κυανέρυθροι” παρέμειναν κοντά στο score κυρίως με τα τρίποντα του Berry, όμως 4 συνεχόμενοι πόντοι από τον Σκορδίλη διεύρυναν τη διαφορά στο +8 για το Περιστέρι  (35-27 στο 16′). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα τρίποντο του Harris στα 19’40΄΄ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το score στο 38-34 υπέρ των “πριγκίπων της δυτικής όχθης”.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το τρίτο δεκαλέπτο ξεκίνησε με εκατέρωθεν αστοχίες και, στα τρία πρώτα λεπτά, σημειώθηκε μόλις 1 πόντος. Το Περιστέρι “ξεμπούκωσε” με τρίποντο του Sirko, όμως η ομάδα του Νίκου Οικονόμου “απάντησε” με δύο σερί τρίποντα του Singler. O Παπαντωνίου ισοφάρισε για τους “πάνθηρες” με δίποντο στα μέσα του δεκαλέπτου (43-43), όμως οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα (48-47) με τρίποντο του Βασιλόπουλου. Με κάρφωμα του Taylor στα 4΄΄, ο Πανιώνιος “έκλεισε” το δεκάλεπτο στο -1 (52-51).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το match έγινε πραγματικό derby. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν περισσότερο αποφασισμένοι και προηγήθηκαν με 8 πόντους (52-60) στο 33′. Ο Sirko “ροκάνισε” τη διαφορά για το Περιστέρι με 5 προσωπικούς πόντους (59-62), όμως o Πανιώνιος διατηρούσε προβάδισμα βραχείας κεφαλής (61-62 και 63-64 στο 35′-37′). O εκπληκτικός Berry πέτυχε ένα κρίσιμο goal-foul στο 38′ (63-67), αλλά το Περιστέρι δεν τα παράτησε και ισοφάρισε με τα καθοριστικά τρίποντα των Callahan και Bentil (69-69 στα 38’30΄΄). Ένα λάθος του Austin στα 46,5΄΄και οι βολές του Bentil στο τέλος «έγειραν την πλάστιγγα» υπέρ του Περιστερίου. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, o Πανιώνιος δεν μπόρεσε να “κλέψει” το διπλό και η ομάδα του Πεδουλάκη πέτυχε μία δύσκολη πλην όμως σημαντική, για τη συνέχεια, νίκη (74-71), διατηρώντας το εντός έδρας αήττητο σερί.

ΣΚΟΡ ΔΕΚΑΛΕΠΤΩΝ: 21-18, 38-34, 52-51, 74-71

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης):  Βασιλόπουλος 6, Gray 19, Sirko 12, Daniel 8, Callahan 10, Μουράτος 2, Σκορδίλης 4, Αγραβάνης, Bentil 13

Πανιώνιος (Οικονόμου): Παπαντωνίου 7, Berry 27, Taylor 8, Harris 9, Singler 16, Καμαριανός, Δίπλαρος 2, Καμπερίδης, Austin 2.