Προμηθέας Πατρών – Filou Oostende 84-88: Κατώτερος των περιστάσεων!

Share it: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Ο κακός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα Προμηθέας, ηττήθηκε με σκορ 84-88 από την Oostende και πλέον καλείτε να βρει άμεσα λύσεις για να επανέλθει σε τροχιά νικών. Το debut.gr βρέθηκε στη Πάτρα και αναλύει.

Facebook
Twitter

Ο Προμηθέας Πατρών ξεκίνησε με τους Hall, Lypovyy, Σαλούστρο, Meier και Ellis. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν για τη βασική τους πεντάδα τους Lasisi, Djordjevic, Fieler, Kesteloot και Maric.

Στη πρώτη περίοδο η Oostende μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο πρώτο λεπτό προηγήθηκε με 0-6. Ο Parks μετά από επιθετικό ριμπάουντ σημείωσε το πρώτο καλάθι για τους Πατρινούς, οι οποίοι έδειχναν πως είχαν αρκετά προβλήματα ειδικά στην άμυνα σε αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Meier, ο οποίος ήταν διαστημικός στο πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας 22 πόντους, μείωσε σε 4-7 όμως ο Fieler απάντησε αμέσως με τον ίδιο τρόπο (4-10). Ο Hall με τέσσερις συνεχόμενες βολές έριξε κι άλλο την διαφορά για την ομάδα του μέχρι που φτάνουμε στο 6ο λεπτό όπου ο Προμηθέας προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με το τρίποντο του Meier (13-12). Η ροή του παιχνιδιού δεν άλλαξε και με 3/3 βολές του Brown σε νεκρό χρόνο, η πρώτη περίοδος βρήκε τον Προμηθέα προηγούμενο με 22-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα γρήγορο σερί 7-0 των φιλοξενούμενων που τους έφερε ξανά μπροστά στο ματς (22-28). Τα προβλήματα του Προμηθέα στην άμυνα ήταν ξανά εμφανή σε εκείνο το σημείο του αγώνα και η Oostende συντηρούσε εύκολα ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Με καλάθι του Meier και με τρίποντο του Brown στον αιφνιδιασμό, ο Προμηθέας πέρασε ξανά μπροστά με 33-32 στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Τότε ανέλαβε δράση ο Buza για τους φιλοξενούμενους, ο οποίος άλλοτε εκτελώντας και άλλοτε δημιουργώντας τις κατάλληλες συνθήκες, λειτούργησε ως καταλύτης για να πάρει ξανά στα χέρια της η Oostende το προβάδισμα. Με τρίποντο του Meier ο Προμηθέας μείωσε στους τρεις πόντους (43-46), οι Πατρινοί έκαναν αρκετά λάθη στην επίθεση, με πολλές λάθος πάσες και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Oostende μπροστά με σκορ 46-49.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, έτρεξαν ένα γρήγορο σερί 6-0 και προηγήθηκαν με σκορ 52-49. Ο Djordjevic απάντησε σε αυτό το σερί με καλάθι από μέση απόσταση (52-51) φέρνοντας την ομάδα του σε απόσταση ενός πόντου. Ο Meier ήταν καυτός και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +6 (56-51). Ο ρυθμός είχε πέσει πάρα πολύ και αυτό ήταν προς το συμφέρον των Πατρινών. Το καλάθι του Parks συντήρησε μία διαφορά πέντε πόντων (60-55) αλλά τα λάθη που αφορούσαν τη συγκέντρωση ήταν φανερά. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει χάρις τους Buza και Williams και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 63-62 υπέρ του Προμηθέα.

Όλα πλέον θα κρίνονταν στη τελευταία περίοδο. Η Oostende έτρεξε ένα γρήγορο σερί 5-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (63-67). Ο Meier απάντησε με τρίποντο (66-67) και στην συνέχεια με καλάθια των Hall και Parks ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 70-69. Ο Kesteloot σε εκείνο το σημείο ήταν πάρα πολύ καλός για τους φιλοξενούμενους και με τέσσερις προσωπικούς πόντους έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (70-76). Ο Προμηθέας δεν μπορούσε να βρει λύσεις, ο Γκίκας ήταν αρκετά άστοχος και φαινόταν πως το ματς άρχιζε να «γέρνει» στη πλευρά των φιλοξενούμενων. Το 8-3 σερί των Πατρινών τους έβαλε ξανά μέσα στο παιχνίδι αλλά η Oostende ήταν ψύχραιμη και με πιο καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία. Εν τέλει, η κατάσταση δεν άλλαξε, παρά τις κρίσιμες χαμένες βολές των φιλοξενούμενων και έτσι η Oostende πανηγύρισε μία τεράστια νίκη μέσα στο «Δημήτριος Τόφαλος» με σκορ 84-88 ενώ ο Προμηθέας καλείτε να βρει λύσεις, αρχής γενομένης από το εντός έδρας ματς του Σαββάτου με τον Άρη.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 21 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίκας 5 (1/6 δίποντα, 1/8 τρίποντα), Λίποβι 1 (0/7 σουτ), Μέιερ 33 (8/10 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Ελις 1, Γερομιχαλός 2, Χολ 8 (5 ασίστ), Παρκς 11 (5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 2, Σανδραμάνης.

ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζέρτζια): Μπούζα 14 (2), Τζούρισιτς 11 (6 ριμπάουντ), Φίλερ 11 (1), Σουάρτζ 6 (2), Γουίλιαμς 17 (6 ασίστ), Ντεζιρόν 4, Τζόρτζεβιτς 4, Κέστελουτ 9, Λάμπρεχτ 2, Λασίσι, Μάριτς 7, Μβεμά 3 (1).