Ο Προμηθέας Πατρών κατάφερε να πετύχει μία πολύ μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα του απέναντι στην ΑΕΚ με σκορ 79-69 και φαίνεται πως και φέτος θα αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις του πρωταθλήματος. Το debut.gr βρέθηκε στη Πάτρα και αναλύει.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τους Γκίκα, Lypovyy, Brown, Meier και Ellis. Από την άλλη η ΑΕΚ του Luca Banchi παρατάχθηκε με τους Mayes, Griffin, Maciulis, Sakota και Hunter.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο Προμηθέας μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με τρίποντο του Γκίκα στον αιφνιδιασμό. Ο Rathan-Mayes μείωσε για την ΑΕΚ σε 3-2 και στην συνέχεια με καλάθι και φάουλ του Maciulis πέρασε μπροστά στο σκορ (3-5). Το προβάδισμα εναλλασσόταν μέχρι και το 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Εκεί ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 5-0 (τρίποντο του Hall, δίποντο του Ellis) και προηγήθηκε με 14-11. Η ΑΕΚ προσπάθησε να πάρει ξανά την πρωτοπορία του σκορ όμως ο Προμηθέας έβρισκε πάντα απαντήσεις και η πρώτη περίοδος τον βρήκε να προηγείται με έναν πόντο (18-17) μετά και το καλάθι του Sakota με το οποίο μείωσε η ΑΕΚ.

Αυτό που δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στη πρώτη περίοδο το πέτυχαν με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου αφού με καλάθι του Γιαννούλη Λαρεντζάκη προηγήθηκαν 18-19 μετά και το αρχικό 9-11. Ο Hall με δίποντο και οι 2/2 βολές του Σαλούστρου έφεραν τον Προμηθέα ξανά μπροστά (22-19). Οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο πίεσαν σε όλο το γήπεδο, αλλά η ΑΕΚ βρήκε το αντίδοτο με δύο τρίποντα του Maciulis και τις δύο θεαματικές φάσεις με τα alley-oop καρφώματα των Roberson και Hunter (28-30). Ο Τσαϊρέλης και ο Κασελάκης κράτησαν τον Προμηθέα μέσα στο παιχνίδι την ώρα που η ΑΕΚ προσπαθούσε να χτίσει μία διαφορά και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το buzzer beater τρίποντο του Sant-Ross από το κέντρο (37-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη τάπα του Hunter και το καλάθι του Mayes στον αιφνιδιασμό για την ΑΕΚ (37-42). Η απάντηση του Προμηθέα ήταν άμεση με τις 2/2 βολές του Hall. Ο Hunter σκόραρε 4 συνεχόμενους πόντους για την ΑΕΚ (39-46) κα κάπου εκεί αρχίζει και μπαίνει στην εξίσωση του αγώνα ο Ellis που αποτέλεσε τον καταλύτη του Προμηθέα στο δεύτερο ημίχρονο. Μέχρι το 25’ η ΑΕΚ είχε στα «χέρια» της μία διαφορά 5 πόντων μετά και το τρίποντο του Sakota, όμως η πίεση του Προμηθέα μπλόκαρε τους κίτρινους και οι Πατρινοί τρέχοντας ένα σερί 8-0 πήραν ξανά το προβάδισμα (57-54). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το κάρφωμα του Roberson (57-56) και όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά και με ένα σερί 5-0 (δίποντο του Ellis, τρίποντο του Κασελάκη) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 61-56. Ο Mayes μείωσε με όμορφο καλάθι (61-58) και από εκείνη τη στιγμή αναλαμβάνει δράση ο Ellis καθώς με την ενέργειά του έδωσε ώθηση στον Προμηθέα να τρέξει ένα σερί 10-3 που όπως φάνηκε έκρινε και το αποτέλεσμα. Με μία ραψωδία τριπόντων από τους Brown και Lypovyy οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 71-61. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει ποτέ και οι παίκτες της φέρονταν αρκετά νευρικά μέσα στον αγωνιστικό χώρο με αποκορύφωμα το φάουλ και την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Λαρεντζάκης. Το τρίποντο του Brown από την κορυφή απλά σφράγισε τη νίκη των Πατρινών οι οποίοι στο τέλος πανηγύρισαν μαζί με το κόσμο τους μία τεραστίων διαστάσεων νίκη με σκορ 79-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 37-40, 57-56, 79-69

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 6 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μέιερ 1, Λίποβι 3 (1), Έλις 9 (12 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Μπράουν 15 (3/4 τρίποντα), Σαλούστρος 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κασελάκης 16 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 8 (3/10 δίποντα), Χολ 12 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 10 (2/4 τρίποντα), Ματσιούλις 15 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάντερ 13 (7 ριμπάουντ), Γκρίφιν, Ράταν-Μέις 17 (1), Ξανθόπουλος, Λαρεντζάκης 2, Γιαννόπουλος, Ρόμπερσον 6, Σαντ-Ρος 6 (2/3 τρίποντα).