Ο Ολυμπιακός (17-4) επικράτησε με 100-86 την ΑΕΚ (13-8) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της “Basket League”. Οι ερυθρόλευκοι πήραν με αυτόν τον τρόπο μία άτυπη ρεβάνς για τον χαμένο τελικό στην Κρήτη και προετοιμάζονται για τον αγώνα της Euroleague την Μ. Παρασκευή. To debut.gr ήταν εκεί και αναλύει:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς και χάρη στο κλέψιμο του Βασιλόπουλου και το καλάθι του ίδιου στον αιφνιδιασμό έκανε το 6-13, ( 4’). Ο Ολυμπιακός μείωσε την διαφορά στη συνέχεια έπειτα από τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μακ Λιν και το σουτ από μέση απόσταση του Τιλί. (15-17  ‘8). Οι γηπεδούχοι απάντησαν σε κάθε προσπάθεια της ΑΕΚ να ξεφύγει στο σκορ και μετά από το επιθετικό ριμπάουντ και το χουκ του Καβαδά ακολούθησε το άλει-ουπ κάρφωμα του Μιλουτίνοφ, έπειτα από ασίστ του Σπανούλη (19-21, 10΄).

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του Ολυμπιακού κάτω από το καλάθι και σημείωσε έξι συνεχόμενους πόντους στο ζωγραφιστό. Στη συνέχεια ο Μπράουν απάντησε στα δύο τρίποντα του Σάκοτα (33-36, ‘15). Πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός ανέτρεψε τη διαφορά της ΑΕΚ, με τους Στρένλιεκς και Παπαπέτρου να ευστοχούν από τα 6.75 (42-40, 18’). Στο συγκεκριμένο τμήμα του παιχνιδιού οι ερυθρόλευκοι δυνάμωσαν αρκετά στην άμυνα, εμποδίζοντας την ΑΕΚ να βρει σκορ για σχεδόν τρία λεπτά μέχρι και το καλάθι του Ξανθόπουλου. Με την είσοδο του Σπανούλη στον αγώνα ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 19-6, με το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται 52-46.

Το τρίτο δεκάλεπτο εκκίνησε με το καλάθι του Τζέιμς, ύστερα από ωραίο ποστάρισμα του Αμερικανού της Αεκ πάνω στον Τιλί, (52-48, ‘21). Ο ίδιος παίχτης ευστόχησε λίγο αργότερα για τρεις, κρατώντας τη διαφορά σε προσιτά επίπεδα, (61-57, 25’). Αναμενόμενα, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και χάρη σε δύο όμορφα λει-απ του Ρόμπερτς διεύρυνε το προβάδισμά του, (67-59, 27’). Με το γκολ-φάουλ του Μιλουτίνοφ οι Πειραιώτες έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά και το σκορ της τρίτης περιόδου ολοκληρώθηκε με 74-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το φάουλ του Μπόγρη έδωσε το δικαίωμα στον Πάντερ να εκτελέσει τρεις βολές και στη συνέχεια ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων, ξαναβάζοντας τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι (74-68, 32’). Ο Ολυμπιακός έκανε ένα μικρό σερί 5-0 χάρη στο τρίποντο του Μπράουν και έτσι οι ερυθρόλευκοι απέκτησαν ξανά σκορ ασφαλείας (79-68, 35’). Στα τελευταία λεπτά ο Πάντερ έπαιζε μόνος του για την ΑΕΚ, αλλά το τρίποντο του Στρένλιεκς τρία λεπτά πριν την λήξη καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός πέτυχε 100 πόντους, ολοκληρώνοντας μία από τις καλύτερες επιθετικά εμφανίσεις του στη διάρκεια της σεζόν. Τελικό σκορ Ολυμπιακός-ΑΕΚ 100-86.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 52-46, 74-61, 100-86

Ολυμπιακός: Μακ Λίν 7, Σπανούλης 21, Τιλί 5, Μάντζαρης 6, Ρόμπερτς 10, Μπράουν 15, Παπαπέτρου 7, Μιλουτίνοφ 11, Στρένλιεκς 18, Μπόγρης

ΑΕΚ: Πάντερ 24, Τζέιμς 9, Γκρίν 9, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 12, Βασιλόπουλος 4, Λαρετζάκης 7, Μαυροειδής 6, Καββαδάς 2, Χάντερ 8, Άτιτς 5