Ολική κατάρρευση στο β’ ημίχρονο, χάνουν έδαφος στη Euroleague οι Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός (12-5) με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο δεν εμφανίστηκε ποτέ στη “Fernando Buesa Arena” και γνώρισε δίκαια την ήττα από τη Μπασκόνια (8-9) με 86-54. Οι “Βάσκοι” έσπασαν το σερί των ερυθρολεύκων που μετρούσαν 6 νίκες στις τελευταίες 6 μεταξύ τους αναμετρήσεις και επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά που τους αναδεικνύουν νικητές όποτε σκοράρουν πάνω από 80 πόντους. Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα της Μπασκόνια ήταν ο “Φόκτμαν” με 19 πόντους, ενώ πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησε ο “Πουαριέ” με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα αρκετά καλά, κάνοντας ένα σερί 8-0 και βρίσκοντας λύσεις από πολλά πρόσωπα.. Οι Σπανούλης και Μάντζαρης ξεκίνησαν ζεστοί έχοντας 2/2 τρίποντα ο καθένας, όμως στη συνέχεια κατέρρευσαν τόσο οι ίδιοι όσο και η υπόλοιπη ομάδα. Το 90% των επιθέσεων της Μπασκόνια εκδηλώθηκε στη ρακέτα, κάτι το οποίο συνεχίστηκε και στο β’ δεκάλεπτο, με τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν να αντιδράσουν στις επιθέσεις των Ισπανών. Με το σκορ στο 29-30 οι οδηγίες του Σφαιρόπουλου για ζώνη δεν ήταν πετυχημένες και έτσι η Μπασκόνια εκτός από το “low post’ παιχνίδι της ξεκίνησε να σκοράρει και πίσω από τα 6.75. Αυτό που αδιαμφισβήτητα κράτησε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι ήταν ο μοναδικός διασωθείς Πρίντεζης, ο οποίος σε 23 λεπτά αγώνα σκόραρε 13 πόντους με 5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 6 ριμπάουντ. Το σκορ θα μπορούσε να λάβει πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις, ήδη από το πρώτο ημίχρονο εάν η Μπασκόνια ήταν πιο εύστοχη από τη γραμμή των 6.75.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν εμφανίστηκε ποτέ στο παρκέ και η Μπασκόνια με ένα σερί 15-0 έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση φτάνοντας στο (42-30, 23’). Οι Βάσκοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ, δημιουργούσαν εύκολους αιφνιδιασμούς, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (43) σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό (28), βελτίωσαν το ποσοστό τους στα τρίποντα, έχοντας 31,6% και 13 λεπτά πριν από τη λήξη το σκορ είχε ήδη διαμορφωθεί σε 60-46. Τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδος  με τη Μπασκόνια να σφραγίζει τη νίκη της με 86-54, ανεβαίνοντας στη βαθμολογία της Εuroleague και τον Ολυμπιακό να μπαίνει σε μπελάδες.

Ολυμπιακός: Μακ Λιν 5, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 6, Μιλουτίνοφ 6, Στρένλιεκς 1, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 6, Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 2, Γουίλτζιρ, Τόμπσον 5

Μπασκόνια: Βιλντόζα 6, Τίμα, Φόκτμαν 19, Μπεαμπό 13, Γιάνινγκ 8, Ντιόπ 6, Γκρέιντζερ 6, Πουαριέ 13, Τζόουνς, Σενγκέλια 9, Γκαρίνο 7

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-30, 72-44, 86-54