Ακόμα μια αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε. Το Debut.gr σας παρουσιάζει μια συνολική ανασκόπηση των όσων έγιναν στην 28η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ακόμη μια διαβολοεβδομάδα ολοκληρώθηκε. Ζενίτ και Ερυθρός Αστέρας έκαναν την έκπληξη και επικράτησαν των Ζαλκίρις και Μακάμπι αντίστοιχα. Η Ανατολού Εφές επιβεβαίωσε το τίτλο του φαβορί απέναντι στον Ολυμπιακό ενώ η Χίμκι δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Φενέρμπαχτσε. Τέλος, η ΤΣΣΚΑ πέρασε σαν σίφουνας από το Ο.Α.Κ.Α επικρατώντας του Παναθηναϊκού. Πάμε να ξετυλίξουμε το κουβάρι της 28ης αγωνιστικής.

Το ματς της αγωνιστικής

Παναθηναϊκός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας  66-97

Αποτέλεσμα εικόνας για παναθηναικος-τσσκα μοσχας 66-97

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι της 28ης αγωνιστικής. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε άνετα των πρασίνων με 97-66. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι αρχίζουν να μπαίνουν σε περιπέτειες. Πιο αναλυτικά, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξεκινήσει καλά στο ματς και να ελέγξει τον ρυθμό, στηριζόμενος στην επίθεσή του και όχι στην άμυνα. Μέχρι το πρώτο εξάλεπτο τα είχε -εν μέρει- καταφέρει έχοντας προηγηθεί αρχικά με 14-12 και στη συνέχεια με 19-17. Την ίδια ώρα η ΤΣΣΚΑ έβρισκε «απαντήσεις» στα σουτ των «πρασίνων» με τον Φόιγκτμαν. Από εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν σερί 12-0 με πρωταγωνιστή τον Κάιλ Χάινς (19-29). ι’ άλλο ένα ματς δεν δούλεψαν καθόλου τα block out, επανήλθε η αδυναμία στα ριμπάουντ και κάπως έτσι η διαφορά εκτοξεύθηκε αρχικά στο +14 για τους φιλοξενούμενους (26-40) και στη συνέχεια και στο +15 (31-46). Τίποτε δεν λειτουργούσε σωστά, με εξαίρεση τις φιλότιμες προσπάθειες του Ίαν Βουγιούκα (6π., 2/4 δίπ.), ο οποίος αποτελούσε στην 2η περίοδο τη μοναδική αξιόπιστη λύση επιθετικά. Η αστοχία των πρασίνων συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να δείχνει υπομονή. Παράλληλα, φρόντισε να «καθαρίσει» από νωρίς με την υπόθεση της νίκης στέλνοντας την διαφορά και στους 18 πόντους (39-57) στο 25′. Οι «πράσινοι» είχαν ολόκληρο βουνό να ανέβουν προκειμένου να γυρίσουν το ματς και σίγουρα δεν ήταν καθόλου εύκολο απέναντι σε μια έμπειρη ομάδα όπως είναι η ΤΣΣΚΑ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με ψηλά σχήματα κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 11 (46-57). Η αντεπίθεση αυτή δεν είχε συνέχεια. Η διαφορά έφτασε και στους 22 πόντους για λογαριασμό της ΤΣΣΚΑ (54-76) στο 33′. Δείγμα και της εικόνα του αγώνα, με τους μεν (Παναθηναϊκός) να είναι εντελώς άστοχοι και τους δε (ΤΣΣΚΑ) να είναι συγκεντρωμένοι και στα 40 λεπτά του αγώνα «κυνηγώντας» την σωστή επιλογή στην επίθεση. Αποκορύφωμα το -31 (60-91) δύο λεπτά πριν από το τέλος το οποίο έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ. Κορυφαίος για τους νικητές ο Χίλιαρντ με 21 πόντους ενώ από τους γηπεδούχους διασώθηκε ο Τόμας με 12.

Η έκπληξη

Ερυθρός Αστέρας-Μακάμπι  92-76

Αποτέλεσμα εικόνας για ερυθρος αστερας-μακαμπι

Θύμα των ορέξεων των παικτών του Ερυθρού Αστέρα έπεσε η Μακάμπι μετά και τη μεγάλη νίκη της απέναντι στην Εφές. Ξεκίνημα του ματς και ο Μπίλι Μπάρον σημείωσε 14 πόντους σε πέντε περίπου αγωνιστικά λεπτά.  Ερυθρός Αστέρας είχε 6/7 έως το 6:30 (23-14) και η Μακάμπι κρατήθηκε στο παιχνίδι (27-20, 10’) λόγω της δράσης των Κοέν και Χάντερ. Ο διαγωνισμός τρίποντων συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο όπου ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε να είχε 9/11 προσπάθειες και προηγήθηκε με 38-30 (14’). Ντόρσεϊ και Τζάκσον έδωσαν λύσεις στη Μακάμπι, αλλά κάθε φορά που έχτιζε τα θεμέλια για την ανατροπή, έκανε διαδοχικά λάθη. Κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 49-43. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι επέβαλλαν για τα καλά το δικό τους ρυθμό. Με ένα σερί 18-5 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 (66-47). Στο ίδιο διάστημα η Μακάμπι μάταια επένδυσε στο μακρινό σουτ και γενικώς δεν είχε λογική στο παιχνίδι της. Ο Κέβιν Πάντερ συνέχισε να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι, η διαφορά έφτασε και στο +22 (77-55, 29’). Η περίοδος έκλεισε με σκορ 79-58. Ακόμη κι αν ήθελε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να επιστρέψει στο παιχνίδι, δεν είχε τον τρόπο αλλά και δεν της το επέτρεψε ο Ερυθρός Αστέρας. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλό επίπεδο (85-67, 35’). Η Μακάμπι απλά συμβιβάστηκε με την ήττα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Κέβιν Πάντερ με 22 πόντους. Από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Ντόρσει με 19.

Αξίζει να αναφερθεί

->Η ήττα του Παναθηναϊκού απέναντι στη ΤΣΣΚΑ Μόσχας αποτελεί τη δεύτερη μεγαλύτερη εντός έδρας ήττα στην ιστορία του συλλόγου. Η πρώτη ήταν το μακρινό 1981 επίσης με διαφορά 31 πόντων απέναντι στη Καντού. Το τελικό σκορ έγραφε 102-73 υπέρ των Ιταλών.

-> Ο Νικ Καλάθης μοίρασε επτά ασίστ στο παιχνίδι της Πέμπτης παίρνοντάς έτσι στη 2η θέση των κορυφαίων πασέρ της Ευρωλίγκα.

-> Με τέτοιο Λάρκιν είναι κρίμα αυτή η Εφές να μην δηλώσει παρόν στο τελικό της διοργάνωσης. Βέβαια, η ιστορία έχει δείξει άλλα. Ωστόσο, ο Τούρκος πλέον guard της ομάδας του Αταμάν θυμίζει σε πολλά τον MVP Στεφ Κάρι. Η σύγκριση δεν είναι τόσο πετυχημένη αλλά τα νούμερά του Λάρκιν σε ορισμένους αγώνες παρουσιάζουν αρκετές ομοιότητες με τα αντίστοιχα του Αμερικανού super star. Μάλιστα, είναι ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που έχει σημειώσει δύο 40αρες την ίδια χρονιά.

-> Η εικόνα του Ολυμπιακού έχει αλλάξει προς το καλύτερο. Ωστόσο, στα έξι τελευταία ματς που έχει δώσει έχει υποπέσει σε 101 λάθη τα οποία έχουν μετατραπεί σε 107 πόντους των αντιπάλων.

-> Η Ζενίτ πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Ζαλκίρις. Μια νίκη η οποία πήγε πίσω τη λιθουανική ομάδα. Παράλληλα, η Φενέρμπαχτσε δεν παρουσίασε κάποια ιδιαίτερη αντίσταση απέναντι στη Χίμκι.

-> Η πρώτη πεντάδα της φετινής διοργάνωσης (Εφές, Ρεάλ, Μπαρτσελόνα, Μακάμπι, ΤΣΣΚΑ) βρίσκεται τρία επίπεδα πάνω από την 6η θέση και κάτω. Η διαφορά δυναμικότητας είναι εμφανής.

Highlight της αγωνιστικής

Το μπάζερ μπίτερ του Μίτσοφ που έδωσε μια τεράστια νίκη στην Αρμάνι Μιλάνο απέναντι στη Βαλένθια με σκορ 83-81.

MVP αγωνιστικής

Ο Σέιν Λάρκιν έκανε θαύματα στο παρκέ με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Ο γκαρντ της Εφές ολοκλήρωσε με 40 πόντους έχοντας 10/15 τρίποντα, 5 ασίστ, ενώ είχε 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος. Το σύστημα αξιολόγησης σταμάτησε στους 44 βαθμούς και φυσικά αναδείχθηκε MVP της 28ης αγωνιστικής.