Το Περιστέρι επικράτησε του Ήφαιστου Λήμνου με 89-81, παίζοντας, κατά διαστήματα, εξαιρετικό basket και κάνοντας το 5/5 στη φετινή Basket League. Το Debut.gr «βρέθηκε» στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και σάς «μεταφέρει» τις λεπτομέρειες και το κλίμα του αγώνα που βρήκε τους "πρίγκιπες των δυτικών προαστίων" αήττητους στην κορυφή (προσωρινά μαζί με τον Ολυμπιακό).

Περιστέρι και Ήφαιστος Λήμνου τέθηκαν αντιμέτωποι στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν κυρίαρχη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και, παρότι “χαλάρωσε” στο τέλος, δεν απώλεσε το προβάδισμα ποτέ. Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε το Περιστέρι να κερδίζει με 89-81 κάνοντας το 5/5 στο πρωτάθλημα (η μοναδική αήττητη ομάδα μετά τους Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό) και τον Ήφαιστο να γνωρίζει την τρίτη του εφετινή ήττα μένοντας στη 10η θέση.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι ξεκίνησε πιο δυνατά και, με καλάθια των Gray, Βασιλόπουλου και Daniel, προηγήθηκε με 9-2 στο 4′ και 16-5 στο 6′. Ο Ήφαιστος συνέχισε να κάνει λάθη στην επίθεση και η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, παίζοντας πολύ “όμορφο” basket, διεύρυνε το προβάδισμά της στο +17 (26-9). To τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 28-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοσή τους και, με 8 σερί πόντους του Smith, μείωσαν στους 10 (30-20). Το Περιστέρι, όμως, συνέχισε το επιθετικό του “κρεσέντο”. Ένα φοβερό buzzer beater του Gray στα 17′ “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +15 (43-28). Ο Harrow πέτυχε καλάθι στην τελευταία επίθεση και το ημίχρονο έληξε με τους “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” να έχουν προβάδισμα 21 πόντων (52-31).

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, το Περιστέρι συνέχισε …από΄κεί που σταμάτησε και, με τρίποντο του Harrow στα 23’50΄΄, έφτασε το σκορ στο +25 (60-35). Παρά τα καλάθια των Evans και Smith και το τρίποντο του Μούρτου στα 27′ (66-51), η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου δεν μπόρεσε να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Με δίποντο του Bentil και μία βολή του Μουράτου, οι γηπεδούχοι “έκλεισαν” το δεκάλεπτο στο +17 (71-54).

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Bentil. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έβγαλαν αντίδραση. Ένα δίποντο του Χαριτόπουλου και ένα τρίποντο του Gotcher “μείωσαν” τη διαφορά στους 14 πόντους (75-61). Μάλιστα, δύο λεπτά πριν τη λήξη, η διαφορά έπεσε στο -6 για τον Ήφαιστο (81-75), χάρη σε goal-foul του Evans. Παρ΄όλ΄αυτά, το Περιστέρι διαχειρίστηκε σωστά την υπέρ του διαφορά. Μια καλή άμυνα του Βασιλόπουλου στα 46΄΄ και ένα δίποντο του Sirko στα 18΄΄ έκριναν, τελικά, το παιχνίδι υπέρ των γηπεδούχων (89-81), οι οποίοι συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας (προσωρινά μαζί με τον Ολυμπιακό).

ΣΚΟΡ ΔΕΚΑΛΕΠΤΩΝ: 28-11, 52-31, 71-54, 89-81

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 14, Harrow 18, Gray 15, Sirko 11, Daniel 8, Μουράτος 6, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Clark 5, Αγραβάνης, Bentil 10

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος, Gotcher 18, Evans 17, Wiggins 4, Brazelton 5, Μούρτος 5, Σταμάτης, Χαριτόπουλος 7, Γόντικας, Smith 20, Freimanis 5